Jaká je prevence stárnutí?

prevence stárnutí

Prevence je základ všeho a u stárnutí platí dvojnásob.

Pravděpodobně nikdo si nepřeje zestárnout. Ze všech stran jen slýcháme, jaké následky stárnutí přináší a s čím se lidé ve starším věku musí potýkat. Už jen málokde se píše o tom, jaká je prevence stárnutí a jak následkům nevyhnutelného období v životě předcházet. A to stačí osvojit si jen několik věcí, které jsou nejen prevencí stárnutí, ale také je lze pojmout za recept na dlouhověkost.

Začněte sestavením lepšího jídelníčku

Jistou prevencí stárnutí je změna jídelníčku. Bylo by mylné se domnívat, že pokud budeme jíst nezdravé fastfoody, ládovat se velkým množství cukru a zapomínat na ovoce a zeleninu, budeme žít dlouhé roky a na naší pleti a pokožce to nepůjde znát. Je tomu právě naopak – ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Správná strava jdoucí ruku v ruce s dostatečným pitným režimem je přirozeným omlazovačem. Zejména, pokud do jídelníčku zakomponujeme mořské plody, ryby, vajíčka a také vývary (ať už zeleninové nebo masové). Jsou totiž přirozeným zdrojem tolik potřebného kolagenu.

Doplňujte kolagen

A když už jsme u toho kolagenu, abyste předcházeli výskytu vrásek, povislé pleti a bolavým kloubům, které se stárnutím přichází také, měli byste tuto ve vodě nerozpustnou bílkovinu doplňovat. Důvod je prostý – z těla se totiž začíná po pětadvacátém roce života vytrácet. Ono by to možná ani tolik nevadilo, kdybychom jeho úbytek na sobě nejen neviděli, ale také nepociťovali. Jeho úbytek zanechává za sebou naprostou paseku, proto proti dalším následkům (které se projeví hlavně v pozdějším věku) začněte bojovat už nyní.

Protein jménem kolagen nejlépe doplníte pomocí kolagenových doplňků stravy, jež jsou s námi už od osmdesátých let minulého století. Když k tomu do jídelníčku zakomponujete přírodní zdroje v podobě potravin, které byly zmíněny výše, jen tím znásobíte jeho účinky.

Zařaďte do denního harmonogramu pohyb

I když to možná nechcete slyšet, zdravým životním stylem jdete skutečně naproti dlouhověkosti. Právě pohyb, ať už se jedná o obyčejnou chůzi nebo o krátký ranní běh, je tou nejlepší prevencí proti stárnutí. Nejen, že vám pomůže udržet se v kondici, ale také tím předejdete kardiovaskulárním onemocněním či jiným typům nemocí, zvýší se vám spokojenost sama se sebou a navýší se průtok krve kůží, což jí dopomůže k mladistvému lesku a záři.

Při pohybu se navíc uvolňují endorfiny štěstí, což znamená, že se zbavíte stresu, a to je také něco, co lze označit jako “prevence stárnutí”. Stres totiž stárnutí doslova přihání a s tím také zhoršuje zdravotní stránku člověka. Stres se nám totiž dostává až do buněk, což vede ke zrychlenému biologickému stárnutí. Bohužel, nejedná se o pouhou domněnku, ale o vědecky potvrzený fakt. Neponechávejte tohoto nemilého společníka u sebe dlouho.