Jak se projevuje stárnutí kůže?

stárnutí kůže

Kdybyste mohli něčemu předcházet, co by to bylo?

Většina žen by se rozhodla pro stárnutí, které je nedílnou součástí života. Věděli jste, že stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů, k nimž patří nejen rodinná dispozice, ale také rasová příslušnost, povětrnostní vlivy nebo působení UV záření? Svůj podíl na stavu naší pokožky a stárnutí jako takovém má i zdravý, respektive nezdravý životní styl, kvalita složení stravy nebo celkový zdravotní stav.

Příznaky stárnutí

Pojďme si typické příznaky stárnutí shrnout. Mezi první a viditelné projevy patří ztenčení kůže, kterou prosvítá cévní kresba a mizí podkožní tuk. Kůže na takovém místě má tendenci žloutnout a méně se lesknout. Vlivem tohoto jevu klesá i gravitace kůže, vylučuje se méně potu i mazu, což vede k vysychání a šupinatění pokožky. Dalším stádiem je nepříjemné svědění, které neutichá.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na vrásky, které se zhoršují při opalování (čili vlivem působení nebezpečného UV záření). Mohou se objevit i nová pigmentová ložiska bradavičnatá, zvyšuje se lomivost cévních stěn, což má za následek krvácení do kůže.

Jak stárnutí předcházet

I když se jedná o neodvratitelnou součást našich životů, můžeme alespoň zmírnit příznaky stárnutí. Především stojí za zmínku užívání kolagenu, s jehož pomocí se neztratí elasticita pokožky a pleť bude nadále krásná a vypnutá. Vedle toho svou pokožku i kůži musíme chránit před nebezpečným UV zářením, proto nepodceňujte aplikaci opalovacího krému.

Nezapomínejte na pravidelné čištění pokožky (ideálně si vytvořte ranní i večerní rituál) a pleť dostatečně vyživujte. Pomocnou ruku podávají různé hydratační noční i denní krémy, které však zkontrolujte po stránce etikety. Neměly by obsahovat alkohol, který má tendenci pokožku spíše vysušovat než jí prospívat.