Co se tvrdí o stárnutí a není pravda

Stárnutí je fáze života, která se k nám nezadržitelným tempem řítí.
Pokud patříte k jedincům, kteří se této fáze života obávají, pak si jistě pročítáte diskuze na internetu a bádáte nad tím, co vás vlastně čeká a na co se máte připravit. Bohužel internetem koluje mnoho zvěstí a mýtů, jež vám možná nedají v noci spát. Jsou však velice daleko od pravdy. Pojďme si několik z nich zmínit.
S projevy stárnutí nelze nic dělat
Řada lidí se domnívá, že projevy stárnutí jsou něco, s čím nic nelze udělat. Že zkrátka v okamžiku, kdy se nám na obličeji začnou vyskytovat vrásky a kdy se očním okolím a dalším začnou prolínat jemné linie, jsme se dostali do situace, kdy můžeme jen složit ruce do klína. Ale není tomu tak.
Můžeme totiž doplňovat kolagen – bílkovinu, která se bohužel z těla po pětadvacátém roce života vytrácí. A společně s ní se vytrácí elasticita pokožky, vznikají vrásky, vlasy začínají padat a klouby bolet. Jeho opětovaným doplněním se však můžete vrátit do dřívějších mladistvých let.
Paměť je to, co bude odcházet
Vedle strachu o přibývající vrásky si také myslíme, že s příchodem stárnutí kromě viditelného mládí ztratíme také paměť. I když se všude píše o tom, jak je demence či Alzheimerova choroba ve stáří takřka samozřejmostí, není tomu tak.
To ostatně potvrzují také statistiky, které říkají, že demencí trpí ve skutečnosti pouze šest až osm procent lidí ve věku nad pětašedesát let. Tudíž většina seniorů naprosto nevykazuje žádné známky nemoci.
Nulová kreativita
Obáváte se stárnutí proto, že fungujete v oboru, který vyžaduje velkou porci kreativity? Asi jste slyšeli o tom, že kreativita s přicházejícími léty ubývá. Ale opět mluvíme o mýtu, který se jen velice rychle rozšířil mezi lidmi.
Stáří opravdu není příčinou ztrácející se kreativity. A stejně tak kreativita není pouze výsadou teenagerů a mladistvých.
Deprese jako nejlepší přítel
Vedle zmiňovaných fám, jež kolují kolem stárnutí se nabízí také další v pořadí, a to ta, že deprese je ten nejlepší přítel. Jenže ve skutečnosti stáří nerovná se sklouznutí do depresivních stavů, jež přibývající vrásky na obličeji nebo v okolí očí jenom umocní. Ve skutečnosti je to jenom jedno z dalších klišé.
A opět to můžeme potvrdit statistikami. Ty totiž tvrdí, že depresí samotou trpí pouze sedm procent seniorů. Více jak devadesát procent ničím podobným netrpí. Tak si z této nelichotivé a nepříjemné vize nepřidávejte další vrásky.
Technologie jsou tabu
A nemůžeme zmínit nejznámější mýtus, a sice že si starší lidé, kteří se snaží aktivně zamezit stárnutí, nerozumí s technologiemi. Je zapotřebí si uvědomit, že moderní technologie jsou mezi námi tak dlouho a jsou součástí prakticky každé činnosti našeho dne, že neumět s nimi by znamenalo jen ležet na pohovce s knížkou. A to starší generace neumí.